Ohessa Suomen Olympiakomitean tiedote 9.7.15
Onnittelut Alexandralle ja Hermannille. Luvassa on uskomattoman hieno kokemus. SUOMEN JOUKKUE EYOF-KESÄKISOIHIN Suomen Olympiakomitea on nimennyt Suomen joukkueen Euroopan Nuorten Olympiafestivaalien, European Youth Olympic Festival (EYOF) kesäkisoihin. Kisat järjestetään Georgian Tbilisissä 26.7.-1.8.2015. Suomesta EYOF-kisoihin osallistuu 60 urheilijaa 6 lajissa. Kilpailuihin on osallistumisoikeus 12-18-vuotiailla urheilijoilla.
European Youth Olympic Festival (EYOF)Tbilisi, Georgia 26.7.-1.8.2015 Suomen joukkue: (Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa ja seuransa.) Tennis
Miehet:
Roni Rikkonen, 2000, Tampereen Tennisseura Hermanni Tiainen, 2000, Smash Naiset:
Bea Kivikoski, 2001, Helsingin Lawn-Tennis Klubi Alexandra Anttila, 2001, Smash
Valmentajat: Gavrail Ganchev Judo
Miehet:
Luukas Saha (-60kg),1998, Orimattilan Judoseura Eetu Heinonen (-66kg), 1999, Meido-Kan Artur Tvauri (-73kg), 1998, Vantaan Jukara Naiset:
Emilia Kanerva (-57kg), 1998, Kirkkonummen Judoseura
Valmentaja: Otto Fáven, Manne Isoranta Tuomari: Veli-Matti Karinkanta
Pyöräily
Miehet:
Antti-Jussi Juntunen, 1999, Korson Kaiku Veli-Matti Koistinen, 2000, Pellossalon Nousu Tomi Santasalo, 1999, Tampereen Pyörä-Pojat Naiset:
Emma Lahti, 1999, Kälviän Tarmo Viivi Puskala, 1999, Cycle Club Helsinki Kajsa Salmela, 1999, Korson Kaiku
Valmentaja: Karo Gustafsson, Jyrki Terävuo
Telinevoimistelu
Miehet:
Elias Koski, 1999, Voimisteluseura Helsinki Patrick Palmroth, 1999, Tampereen Sisu Emil Woivalin, 1998, Espoon Telinetaiturit Naiset:
Riina Kaleva, 2000, Espoon Telinetaiturit Tira Kuitunen, 2001, Espoon Telinetaiturit Siiri Saukkonen, 2000, Voimisteluseura Kieppi
Valmentaja: Raija Koivisto-Jalonen, Riku Koivunen, Maxim Podobed Tuomari: Anna Hämäläinen, Teppo Kalaja
Uinti
Miehet:
Peik Lindberg, 1999, Uintiklubi ÅSK, Turku Otto Rannikko, 1999, Uintiklubi ÅSK, Turku Niki Karlsson, 2000, Helsingfors Simsällskap Joni Aaltonen, 1999, Uintiklubi ÅSK. Turku Mikael Karuveha, 1999, TaTU Tampere Eetu Alitalo, 1999, Cetus Espoo Wilhelm Suominen, 1999, Uintiklubi ÅSK, Turku Kaarlo Seppänen, 1999, Helsingfors Simsällskap Naiset:
Vilma Oura, 2001, Helsingfors Simsällskap Reetta Rantakokko, 2001, Aurajoen Uinti Emilia Flyckt, 2001, Cetus Espoo Vuokko Suomäki, 2001, Aurajoen Uinti Paula Peltola, 2001, Aurajoen Uinti Raakel Bärlund, 2001, Lahden Uimaseura Aino Ruottu, 2001, Riihimäen Uimaseura Sini Silvennoinen, 2002, Uintiklubi ÅSK, Turku
Lajijohtaja: Marjoona Teljo Valmentaja: Timo Peltonen, Heidi Rissanen, Helena Toivainen Tuomari: Ville Riekkinen
Yleisurheilu
Miehet:
Lauri Tuomilehto(100m), 1999, Borgå Akilles Samuel Purola (200m), 2000, Oulun Pyrintö Kalle Kompuinen (400m), 1999, Säkylän Urheilijat Niklas Lainto (1500m), 1999, Turun Urheiluliitto Vesa Kittilä (400m aj), 1999, Pyhäjoen Wirta Wilho Hautala (2000m ej), 1999, Lahden Ahkera Joni Heikkinen (kolmiloikka), 1999, Oulun Pyrintö Eetu Melanen (korkeus), 1999, Lappeenrannan Urheilu-Miehet Matti Hyyppä (seiväs), 1999, Espoon Tapiot Arttu Korkeasalo (kuula), 2000, Lielahden Kipinä Aaro Leinonen (kiekko), 2000, Rymättylän Soihtu Teemu Hintsanen (keihäs), 1999, Sulkavan Urheilijat-41 Naiset:
Nea Mattila (100m, 200m), 1999, HIFK-Friidrott Aleksandra Niiranen (400m), 1999, Lappeenrannan Urheilu-Miehet Marika Aarnio (800m), 1999, Turun Weikot Kia Heiskanen (1500m), 2000, Pyhtään Yritys Ellinoora Karvinen (100m aj), 1999, Savonlinnan Riento Viivi Lehikoinen (400m aj), 1999, HIFK-Friidrott Aino Kuljukka (2000m ej), 1999, Lahden Ahkera Saara Hakanen (kolmiloikka, korkeus), 1999, Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Saga Andersson (seiväs), 2000, Esbo Idrottsförening Helena Leveelahti (kuula, kiekko), 1999, Virtain Urheilijat Elina Kinnunen (keihäs), Uudenkaupungin Kenttäkarhut Kiira Väänänen (moukari), Varpaisjärven Vire
Lajijohto: Tapio Rajamäki Valmentaja: Kimmo Kantosalo, Ari Koivisto, Mervi Laurén Joukkueen yleisjohto: Johtaja: Peter Brüll, 040 530 6052. Apulaisjohtaja: Mikaela Ingberg Tiedottaja: Hanna Parviainen, 040 679 0668 Lääkäri: Timo Hänninen Fysioterapeutti: Jari Rautiainen Fysioterapeutti: Tiina Rautiainen Urheilijalähettiläs: Jarkko Ala-Huikku Urheilijalähettiläs: Minttu Tuominen
|